Grzany cydr na zimowe wieczory naprawdę potrafi poprawić humor. Wiesz co? Ile razy wracałam z pracy przemarznięta, to zawsze pierwsze, o czym myślałam, to właśnie ten napój. Nie trzeba się bawić w wielkie gotowanie czy specjalne zakupy – wystarczy kilka prostych składników. Jeśli szukasz pomysłu, żeby zaskoczyć znajomych na spotkaniu czy po prostu ogrzać się po mrozie, to jesteś w dobrym miejscu. Serio, ten przepis uratował mnie nie raz w grudniu!
Wprowadzenie do grzanego cydru
Grzany cydr to taki trochę „zapomniany kuzyn” grzanego wina, ale – moim zdaniem – o wiele lepszy, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za ciężkimi alkoholem. Robi się go błyskawicznie i można dowolnie kombinować z przyprawami. A jeśli masz w domu dzieci, bez problemu zrobisz wersję bez alkoholu.
Pierwszy raz piłam grzany cydr na jarmarku w Gdańsku. Zapach cynamonu, jabłek i goździków był wszędzie, aż nie dało się przejść obojętnie. Od tamtej pory robię go w domu, szczególnie kiedy pogoda “nie rozpieszcza”, a wieczór aż prosi się o coś rozgrzewającego.
Co świetne, cydr sam w sobie ma lekką słodycz i kwaśność, która genialnie łączy się z przyprawami i sokiem pomarańczowym. Uwierz, nawet sceptycy są w stanie się złamać.
Różne przepisy na grzany cydr
Nie ma jednej złotej recepty na grzany cydr, każdy ma jakiś swój „patent”. Najprościej po prostu wlać cydr do garnka, wrzucić kilka przypraw, podgrzać (ale nie zagotować, to ważne!) i gotowe. Mój ulubiony sposób to cydr z plasterkami pomarańczy, laską cynamonu i kilkoma goździkami. Czasem dorzucam trochę imbiru, a na grudniowe wieczory daję jeszcze odrobinę miodu – smakuje genialnie!
Znam znajomą, która zamiast klasycznych przypraw dodaje… kilka liści świeżej mięty oraz odrobinę limonki. Nie powiem, dziwna sprawa, ale daje fajny, świeży akcent. Część osób miesza cydr pół na pół z sokiem jabłkowym – dzięki temu napój jest słodszy i łagodniejszy. Tak naprawdę wszystko zależy od fantazji.
Chcesz wersję bez alkoholu? Użyj zwykłego soku jabłkowego z przyprawami, efekt jest bardzo zbliżony, a dzieciaki będą zachwycone.
Składniki i ich znaczenie
Moim zdaniem wszystko zaczyna się od dobrego cydru. Serio, nie warto kupować najtańszego na promocji, bo cały smak opiera się właśnie na nim. Najlepiej użyć takiego lekko wytrawnego albo półsłodkiego, bo wtedy łatwiej doprawić napój według własnych upodobań.
Kawałek dobrej laski cynamonu i kilka goździków to obowiązek. Cynamon grzeje, goździki nadają charakterystycznego aromatu, a plasterki pomarańczy (albo cytryny, jeśli ktoś woli) dodają świeżości. No i miód – ale ostrożnie z ilością, bo łatwo przesłodzić. Fajnie sprawdza się też kilka cienkich plasterków imbiru, wtedy napój rozgrzewa jeszcze lepiej.
A, ważna rzecz: nie używaj gotowego „mixu grzańcowego” z marketu. Zdecydowanie lepiej wypada kilka prostych, aromatycznych składników z własnej kuchni.
“Próbowałam tego przepisu na spotkaniu ze znajomymi… każdemu smakował i wszyscy prosili o dokładki! A dzieciaki też się załapały na wersję bezalkoholową.” ~ Magda z Poznania
Porady dotyczące podawania grzanego cydru
Jak podawać grzany cydr, żeby zrobił naprawdę dobre wrażenie? Tutaj kilka moich patentów, które sprawdzałam na gościach:
- Najlepiej podgrzać go w garnuszku (albo nawet w wolnowarze, jak ktoś ma). Trzymaj na bardzo małym ogniu, żeby nie „uciekł” alkohol ani aromaty.
- Podawaj w grubych, ceramicznych kubkach. Na pewno nie w cienkich szklankach – szybko stygnie, a kubek lepiej trzyma ciepło.
- Możesz wrzucić do każdego kubka plasterek jabłka lub pomarańczy dla efektu wow.
- Jeśli ktoś lubi – polej napój odrobiną miodu (ale uważaj, bo łatwo przesadzić!).
Tak prosty patent, a naprawdę robi różnicę, serio!
Warianty grzanego cydru z dodatkami
Możesz naprawdę poszaleć z dodatkami. Jeśli masz ochotę na bardziej świąteczny klimat, dorzuć suszoną żurawinę albo nawet odrobinę wanilii – naprawdę pasuje! Kiedyś spróbowałam dodać parę goździków do każdej filiżanki, no i efekt był taki… jak ze świątecznej reklamy w telewizji. Gorąca polecam też zioła – rozmaryn, mięta. Brzmi nietypowo, wiem, ale jeśli chcesz sięgnąć po coś nietuzinkowego, to czemu nie.
A co z alkoholem? Najczęściej używa się cydru, wiadomo, ale możesz dolać kilku kropel rumu, jeśli robisz napój dla dorosłych. Cydr łatwo łączy się też z różnymi sokami – malinowym, czarnej porzeczki, nawet delikatnie z gruszkowym.
Nie bój się eksperymentować. Grzany cydr naprawdę daje pole do popisu!
Common Questions
Jak długo gotować grzany cydr?
Nie gotuj! Podgrzewaj na małym ogniu tylko tyle, żeby był gorący. Jak zobaczysz, że zaczyna parować, od razu zdejmuj z ognia.
Czy można zrobić bezalkoholowy grzany cydr?
Jasne. Po prostu użyj soku jabłkowego zamiast cydru i wszystko inne rób identycznie.
Czy grzany cydr można przechowywać?
Można, ale najlepiej smakuje od razu po podgrzaniu. Przechowywany w lodówce może stracić trochę aromatu.
Jakie przyprawy najlepiej pasują do grzanego cydru?
Cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa (tak odrobina). No i plasterki cytrusów.
Czym różni się grzane wino od grzanego cydru?
Grzane wino jest cięższe i bardziej alkoholowe, a grzany cydr lżejszy, świeższy i – moim zdaniem – fajniej pasuje na nieformalne spotkania.
Czas na Twój zimowy wieczór z kubkiem
No to co – wszystko już wiesz o grzanym cydrze. Nie trzeba magii i stu składników, żeby poczuć się, jak w pięciogwiazdkowej restauracji u siebie w domu. Jeżeli masz ochotę poszukać więcej wariantów, możesz zerknąć na Grzany cydr – Słone Słodkim Przeplatane albo wypróbować ten z Grzany cydr | Kwestia Smaku – serio, tam też znajdziesz ciekawe inspiracje. Mam nadzieję, że ten przepis uratuje niejedną zimową noc i że podzielisz się nim z kimś bliskim. Powodzenia… i na zdrowie!

Grzany cydr
Ingredients
Method
- Wlej cydr do garnka i dodaj wszystkie składniki.
- Podgrzewaj na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania.
- Gdy zacznie parować, zdejmij z ognia.
- Podawaj w ceramicznych kubkach, możesz dodać plasterek jabłka lub pomarańczy.